Alapszabály
(módosított)
Az alábbi alapszabály szabályozza a Mezőberényi Tenisz Club szervezetét, működését és a tagok jogait, valamint kötelezettségeit.
I.
Az egyesület neve: Szalai Barna Tenisz Club Mezőberény
Az egyesület székhelye: 5650 Mezőberény, Sport u. 1/B.
Az egyesület postacíme: Mezőberényi Tenisz Club 5650 Mezőberény, Pf. 23.
II.
A klub célja
A klub célja a mezőberényi teniszélet szervezése, fejlesztése, gyermekek teniszoktatásának megszervezése, korosztályos és felnőtt versenyzők egyéni és csapatversenyeken való részvételének támogatása, korosztályos és felnőtt versenyek rendezése. Széles körben a tenisz szabadidősportkénti népszerűsítése. A mezőberényi tenisztelep fejlesztése.
Az egyesület a célok megvalósítása érdekében az alábbi közhasznú tevékenységeket, az alábbi közfeladatokhoz kapcsolódóan végzi:
- sport közhasznú tevékenység a sport, ifjúsági ügyek közfeladathoz kapcsolódóan - 2011. évi CLXXXIX. tv. 13. § (1) 15.
- sport közhasznú tevékenység a gyermek- és ifjúsági sport, a családok sportja, a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok, valamint a fogyatékosok sportjának támogatása, egészséges életmód és a szabadidősport gyakorlása feltételeinek megteremtése közfeladathoz kapcsolódóan - 2004. évi I. tv. 49. § c.) – e.)
Az egyesület nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen a közhasznú szolgáltatásaiból.
III.
A klub tagsága
A klubnak tagja lehet bárki, aki a klub céljait elfogadja, az alapszabályt magára nézve kötelező érvényűnek ismeri el, és akit az elnökség a tagok sorába felvesz. A klubnak tagjai lehet jogi személy és más gazdálkodó szervezet is. Kiskorú személy tagsági viszonyának létesítéséhez a törvényes képviselő hozzájárulása szükséges.
A tagok jogai:
- részt vehet a klub tevékenységében és rendezvényein,
- választhat és választható a klub szerveibe,
- részesülhet a klubtagság nyújtotta kedvezményekben.
A tagok kötelezettségei:
- a tagdíj megfizetése,
- az alapszabály rendelkezéseinek, a közgyűlési és elnökségi határozatoknak a betartása,
- az aktív sportolóknak sportszerű életvitel, a mérkőzésekre történő lelkiismeretes felkészülés és a legjobb tudás szerinti szereplés.
A tagfelvételi kérelemről az elnökség a kérelem benyújtásától számított hatvan nap alatt dönt. Elutasító döntés esetén a felvételt kérő a közgyűléshez fordulhat. A tagokról az elnökség nyilvántartást vezet.
A tagsági jogviszony megszűnik
a.) a tag kilépésével,
b.) a tagsági jogviszony egyesület általi felmondásával,
c.) a tag kizárásával,
d.) a tag halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével.
A tagnak jogszabályt, az alapszabályt vagy az egyesületi határozatot sértő vagy az egyesület céljával összeegyezhetetlen magatartása esetén a közgyűlés - bármely egyesületi tag vagy egyesületi szerv kezdeményezésére - a taggal szemben kizárási eljárást folytathat le.
Az eljárásban az érintett egyesületi tagot, továbbá azokat a személyeket is, akik az ügyre tartozó bizonyítandó tényekről tudomásul bírnak, az egyesület elnöke jegyzőkönyv felvétele mellett meghallgatja, beszerzi a tényállás megállapításához szükséges okiratokat és a rendelkezésére álló bizonyítékok alapján az kizárást kezdeményező bejelentés megtételétől számított harminc napon belül elkészíti a közgyűléshez címzett határozati javaslatát.
A határozati javaslat elkészítésétől számított tizenöt napon belül az elnökség köteles összehívni a közgyűlést. A közgyűlés időpontjáról a tagot az elnökség a határozati javaslat közlésével együtt írásban köteles értesíteni. Tájékoztatni kell a tagot arról is, hogy a közgyűlésről való távolmaradása az eljárás lefolytatását nem akadályozza.
Az összehívott közgyűlés megtárgyalja az elnök által elkészített határozati javaslatot.
A vizsgálat adatainak ismeretében bármely egyesületi tag indítványozhatja a határozati javaslat módosítását, illetve módosított tartalmú határozati javaslat elfogadását.
Az összehívott közgyűlés a megvitatott illetve módosított határozati javaslatról az ügy megtárgyalását követően nyomban, egyszerű szótöbbséggel határoz.
A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni és indokolással kell ellátni; az indokolásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. A kizáró határozatot a taggal közölni kell.
A közgyűlés határozatát a kizárt tag - a tudomására jutástól számított harminc napon belül – annak jogszabálysértő jellegére hivatkozva az egyesület székhelye szerinti illetékes törvényszék előtt megtámadhatja.
A tagdíjfizetési kötelezettség elmulasztása a tagsági viszony megszűnésének alapjául akkor szolgálhat, ha a tagdíj fizetésére köteles tag három hónapon át a fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, és tartozását a – a tagsági viszony megszűnésének lehetőségére vonatkozó tájékoztatást is tartalmazó – írásbeli felszólításra sem rendezi.
IV.
A klub szervezete
A Mezőberényi Tenisz Club a Mezőberényi Sportcsarnok DSE Tenisz Szakosztálya jogutódjának tekinti magát.
A teniszklub legfőbb szerve a közgyűlés, amely a tagok összességéből áll.
A közgyűlést szükség esetén, de évente legalább egyszer össze kell hívni.
Össze kell hívni akkor is, ha
- az egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi,
- az egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni,
- az egyesület céljainak elérése veszélybe került, illetve
- a tagok egyharmada az ok és a cél megjelölésével kéri.
A közgyűlést az elnökség – a közgyűlés időpontja előtt legalább nyolc nappal – írásban, a tagoknak megküldött meghívóval hívja össze. A közgyűlési meghívónak tartalmaznia kell a közgyűlés idejét, a közgyűlés helyét, a napirendet, a határozatképességre vonatkozó szabályokat és a határozatképtelenség esetére vonatkozó eljárást.
A napirendi pontok meghatározása az elnökség feladata.
A közgyűlés határozatképes, ha azon a tagok fele jelen van. A határozatképtelenség miatt tizenöt napon belüli időpontra összehívott újabb közgyűlés az eredeti napirendi pontok tekintetében a megjelent tagok számától függetlenül határozatképes.
A közgyűlést az egyesület elnöke vezeti. Az elnök javaslatára a közgyűlés a jegyzőkönyvvezető és a jegyzőkönyv hitelesítő tagok személyét megszavazza.
A közgyűlés nyilvános.
A közgyűlés határozatait nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza.
A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,
a.) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy az egyesület terhére másfajta előnyben részesít,
b.) akivel a határozat szerint szerződést kell kötni,
c.) aki ellen a határozat alapján pert kell indítani,
d.) akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az egyesületnek nem tagja vagy alapítója,
e.) aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll, vagy
f.) aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.
Az egyesület alapszabályának módosításához a jelen levő tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges. Az egyesület céljának módosításához és az egyesület megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.
A közgyűlés hatáskörébe tartozik
a.) az alapszabály megállapítása és módosítása;
b.) az egyesület megszűnésének, egyesülésének és szétválásának elhatározása;
c.) a vezető tisztségviselő megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása;
d.) az éves költségvetés elfogadása;
e.) az éves beszámoló - ezen belül az ügyvezető szervnek az egyesület vagyoni helyzetéről szóló jelentésének - és a közhasznúsági melléklet elfogadása;
f.) a vezető tisztségviselő feletti munkáltatói jogok gyakorlása, ha a vezető tisztségviselő az egyesülettel munkaviszonyban áll;
g.) az olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet az egyesület saját tagjával, vezető tisztségviselőjével, a felügyelőbizottság tagjával vagy ezek hozzátartozójával köt;
h.) a jelenlegi és korábbi egyesületi tagok, a vezető tisztségviselők és a felügyelőbizottsági tagok vagy más egyesületi szervek tagjai elleni kártérítési igények érvényesítéséről való döntés;
i.) a felügyelőbizottság tagjainak megválasztása, visszahívásuk és díjazásuk megállapítása;
j.) a választott könyvvizsgáló megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása;
k.) a végelszámoló kijelölése.
Az elnökség:
Az elnökség a klub végrehajtó, operatív irányító szerve. Fő feladata a klub működésének megszervezése.
Az elnökség öt tagú, a közgyűlés öt évre, egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással választja. A tagok 1/3-ának indítványára titkos szavazást kell tartani.
Az elnökség szükség szerint ülésezik, akkor határozatképes, ha három tag jelen van.
Határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza.
Az elnökség ülését a klub elnöke - a kitűzött időpont előtt legalább nyolc nappal - hívja össze - írásban, a napirend közlésével. Az ülések nyilvánosak, de az elnökség - szükség szerint - meghatározott napirend megtárgyalására zárt ülés elrendeléséről dönthet. Zárt ülés elrendelésére kizárólag jogszabályban meghatározott esetekben kerülhet sor.
Az elnökség hatáskörébe tartozik:
a.) a közgyűlés tartalmi előkészítése és határozatainak végrehajtása,
b.) a döntési jogok gyakorlása a közgyűlés által átruházott hatáskörben és minden olyan egyesületi ügyben, mely nem tartozik a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe,
c.) az éves költségvetés megállapítása, a költségvetés teljesítéséről szóló beszámoló megtárgyalása és erről a közgyűlés tájékoztatása,
d.) döntés új tag felvételéről,
e.) döntés tag kizárásáról, a tagsági viszony felfüggesztéséről,
f.) anyagi és egyéb eszközök folyamatos biztosítása
g.) közhasznú szervezet éves beszámolója és a közhasznúsági melléklet tervezetének elkészítése, majd a közgyűlés elé tárása
Az egyesület vezető tisztségviselője csak az lehet, akivel szemben nem áll fenn a Polgári Törvénykönyv 3:22. § (1), (4) – (6) bekezdés szerinti kizáró ok.
A közhasznú szervezet megszűnését követő három évig nem lehet más közhasznú szervezet vezető tisztségviselője az a személy, aki korábban olyan közhasznú szervezet vezető tisztségviselője volt - annak megszűnését megelőző két évben legalább egy évig -,
a.) amely jogutód nélkül szűnt meg úgy, hogy az állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott adó- és vámtartozását nem egyenlítette ki,
b.) amellyel szemben az állami adó- és vámhatóság jelentős összegű adóhiányt tárt fel,
c.) amellyel szemben az állami adó- és vámhatóság üzletlezárás intézkedést alkalmazott, vagy üzletlezárást helyettesítő bírságot szabott ki,
d.) amelynek adószámát az állami adó- és vámhatóság az adózás rendjéről szóló törvény szerint felfüggesztette vagy törölte.
A vezető tisztségviselő, illetve az ennek jelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt.
Az elnökség tagjai ügyvezetési feladataikat személyesen kötelesek ellátni. Az ügyvezetési tevékenység során az egyesületnek okozott károkért a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai szerint felelnek az egyesülettel szemben.
A közgyűlés és az elnökség határozatait az egyesület elnöke a Határozatok Könyvében vezeti. A határozatokat ügyszámmal kell ellátni, amelynek első része l-től induló növekvő sorszám, törve a határozathozatal dátumával (év, hó, nap), valamint megjelölve, hogy közgyűlési határozat (Kgy. hat.) vagy elnökségi határozata (E. hat.).
A Határozatok Könyvébe be kell vezetni a határozat teljes tartalmát, hatályba lépésének napját, illetve időtartamát, valamint a döntést támogatók és ellenzők számarányát.
A közgyűlés, illetve az elnökség döntéseiről az érintetteket az elnökség haladéktalanul értesíti. Az értesítés történhet telefaxon, e-mail-ben vagy ajánlott küldeményként.
A döntéshozó szerv, valamint az ügyvezető szerv határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója a határozat alapján
a.) kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy
b.) bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.
Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve az egyesület által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.
V.
A klub gazdálkodása
A klub tagdíjakból, a gazdálkodó szervezetek és magánszemélyek hozzájárulásából, önkormányzati támogatásból és a rendezvények bevételeiből gazdálkodik.
A tagdíjat megalakulásakor a közgyűlés, azt követően az elnökség állapítja meg.
A klub tartozásaiért saját vagyonával felel, tagjai - a tagdíj megfizetésén túl - saját vagyonukkal nem felelnek.
Az egyesület gazdasági- vállalkozási tevékenységet csak közhasznú vagy az alapszabályban meghatározott alapcél szerinti tevékenység megvalósítását nem veszélyeztetve végez. A gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az alapszabályban meghatározott közhasznú tevékenyégre fordítja.
A cél szerinti tevékenységéből, illetve a vállalkozási tevékenységből származó bevételeket és ráfordításokat elkülönítetten kell nyilvántartani.
Az egyesület a vezető tisztségviselőt, a támogatót, az önkéntest, valamint e személyek közeli hozzátartozóját – a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető szolgáltatások, illetve az egyesület által tagjának a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő juttatások kivételével – cél szerinti juttatásban nem részesítheti.
A egyesület bármely cél szerinti juttatását – a létesítő okiratban meghatározott szabályok szerint – pályázathoz kötheti. Ebben az esetben a pályázati felhívás nem tartalmazhat olyan feltételeket, amelyekből – az eset összes körülményeinek mérlegelésével – megállapítható, hogy a pályázatnak előre meghatározott nyertese van (színlelt pályázat). Színlelt pályázat a cél szerinti juttatás alapjául nem szolgálhat.
Az egyesület váltót, illetve más hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt nem bocsáthat ki, gazdasági-vállalkozási tevékenységének fejlesztéséhez közhasznú tevékenységét veszélyeztető mértékű hitelt nem vehet fel
Az egyesület befektetési tevékenységet nem folytat.
Az egyesület évente köteles az éves beszámolójával egyidejűleg közhasznúsági mellékletet készíteni. A közhasznúsági melléklet elfogadása a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik. A közhasznúsági mellékletnek az erre vonatkozó jogszabályokban előírtakat kell tartalmaznia.
Az egyesület a jelen alapszabály szerinti tevékenységének és gazdálkodásának legfontosabb adatait, valamint a közhasznúsági mellékletet az adott üzleti év mérlegfordulónapját követő ötödik hónap utolsó napjáig a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló törvényben meghatározott módon letétbe helyezi és a havonta megjelenő Mezőberényi Hírmondó sajtótermék útján közzéteszi.
Az egyesület beszámolójába, közhasznúsági mellékletébe bárki betekinthet, és abból saját költségére másolatot készíthet.
VI.
A klub megszűnése
Egyesület más jogi személlyé nem alakulhat át, csak egyesülettel egyesülhet és csak egyesületekre válhat szét.
Az egyesület jogutód nélkül megszűnik, ha
a.) határozott időre jött létre és a meghatározott időtartam eltelt;
b.) megszűnése meghatározott feltétel bekövetkezéséhez kötött és e feltétel bekövetkezett;
c.) a tagok vagy alapítók kimondják megszűnését; vagy
d.) az arra jogosult szerv megszünteti
feltéve mindegyik esetben, hogy az egyesület vagyoni viszonyainak lezárására irányuló megfelelő eljárás lefolytatását követően a bíróság az egyesületet a nyilvántartásból törli.
Az egyesület jogutód nélkül megszűnik akkor is, ha
a.) az egyesület megvalósította célját vagy az egyesület céljának megvalósítása lehetetlenné vált, és új célt nem határoztak meg; vagy
b.) az egyesület tagjainak száma hat hónapon keresztül nem éri el a tíz főt.
Az egyesület jogutód nélküli megszűnése esetén a hitelezők követeléseinek kiegyenlítése után fennmaradó vagyont az alapszabályban meghatározott, az egyesület céljával megegyező vagy hasonló cél megvalósítására létrejött közhasznú szervezetnek kell átadni. A nyilvántartó bíróság jogszabályban meghatározott szervezetnek juttatja a vagyont, ha az alapszabály nem tartalmaz rendelkezést a megszűnő egyesület vagyonáról, vagy ha az alapszabályban megjelölt közhasznú szervezet a vagyont nem fogadja el vagy azt nem szerezheti meg.
A fennmaradó vagyon sorsáról a nyilvántartó bíróság a törlést kimondó határozatában rendelkezik, a vagyonátruházás teljesítésére szükség esetén ügygondnokot rendel ki. A vagyon feletti rendelkezési jog az egyesület törlésével száll át az új jogosultra.
Záró rendelkezések
A klub működését 1995. január 1-én kezdi meg.
A klub közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
A jelen alapszabályban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. tv. és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. tv. rendelkezései az irányadóak.
Alulírott dr. Zuberecz Zoltán, mint a Szalai Barna Tenisz Club Mezőberény elnöke igazolom, hogy az alapszabály egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel a létesítőokirat-módosítások alapján hatályos tartalmának.
A 2014. december 6-i változások félkövér betűvel kerültek megjelölésre a szövegben.
Dr. Zuberecz Zoltán elnök